Click here to have a similar A+ quality paper

Order Now

Question #3 Expected production (units) 13,000 Standard DML hours per unit 5 Standard DML rate per hour $24 Standard pounds of DM usage per unit 4 Standard DM price per pound $12 Actual Units produced 12,000 DML hours worked 62,000 Total cost of DML $1,240,000 Pounds of DM purchased 54,000 Total cost of DM purchased $702,000 Pounds of DM used 47,000 a) Calculate the following variances: Direct manufacturing labor rate variance Direct manufacturing labor usage variance Direct materials price variance (how we did it in the chat session) Direct materials usage variance b) Explain what each of the calculated variances imply about the firm’s operations. Be specific! Direct manufacturing labor rate variance Direct manufacturing labor usage variance Direct materials price variance Direct materials usage variance

Question #3
Expected production (units) 13,000
Standard DML hours per unit 5
Standard DML rate per hour $24
Standard pounds of DM usage per unit 4
Standard DM price per pound $12

Actual
Units produced 12,000
DML hours worked 62,000
Total cost of DML $1,240,000
Pounds of DM purchased 54,000
Total cost of DM purchased $702,000
Pounds of DM used 47,000

a) Calculate the following variances:
Direct manufacturing labor rate variance
Direct manufacturing labor usage variance
Direct materials price variance (how we did it in the chat session)
Direct materials usage variance

b) Explain what each of the calculated variances imply about the firm’s operations. Be specific!
Direct manufacturing labor rate variance
Direct manufacturing labor usage variance
Direct materials price variance
Direct materials usage variance

Click here to have a similar A+ quality paper

Order Now