Click here to have a similar A+ quality paper

Order Now

1. Use the information below to determine the values of A, B, C, D. Item List Chain Discount NetPrice EQ rate Rug $1.400 18/12 (A) Single Amount of Net price EQ rate Trade Discount (B) (C) (D) 2. Moore supermarket began the year with 300 boxes of oak flake cereal with a unit cost of $1.89. During the year the following additional purchases were made: May 1 200 boxes @ $2.10/each June 1 400 boxes @ $2.20/each August 1 250 boxes @ $2.40/each At the end of the year, Moore had 475 boxes of oat flakes on the shelf and in the back room. Assuming LIFO, calculate the (a) cost of the ending inventory and (b) cost of goods sold.

1. Use the information below to determine the values of A, B, C, D.

Item List Chain Discount NetPrice EQ rate Rug $1.400 18/12 (A)

Single Amount of Net price EQ rate Trade Discount (B) (C) (D)

2. Moore supermarket began the year with 300 boxes of oak flake cereal with a unit cost of $1.89. During the year the following additional purchases were made:

May 1 200 boxes @ $2.10/each June 1 400 boxes @ $2.20/each August 1 250 boxes @ $2.40/each

At the end of the year, Moore had 475 boxes of oat flakes on the shelf and in the back room. Assuming LIFO, calculate the (a) cost of the ending inventory and (b) cost of goods sold.

Click here to have a similar A+ quality paper

Order Now